Saturday, September 23, 2017
   
Text Size

B.I.I.B.C. /B.I.W.I.B.C. Championships 2011

at  Stanley IBC, Front Street, Stanley, Co Durham. DH9 0NB

Tel: 01207 236941

Monday 14th March - Wednesday16th March 2011

BIIBC/BIWIBC Competitors 2011

 

CHANNEL ISLANDS

Singles Ross Davis

Ladies Singles Carol Ingrouille

Junior Singles Malcolm De Sousa

Ladies Junior Singles Lianna Bichard

Pairs Dan De La Mare, Kris Bichard

Ladies Pairs Lyndsey Greechan, Helen Greechan

Triples Dan De La Mare, Chris Dyer, Todd Priaulx

Ladies Triples Carole Allen, Freda Videgrain, Alison Camacho

Fours Matt Le Ber, Dan De La Mare, Kris Bichard, Gary Pitschou

Ladies Fours Gwen De La Mare, Jean Simon, Sally Paul, Shirley Petit

Senior Fours Richard Hill, Dave Lock, Phil Schofield, Ken Laine

 

ENGLAND

Singles Robert Newman   

Ladies Singles Gillian Cliff

Junior Singles Chris Moore

Ladies Junior Singles Rebecca Field

Pairs Neil Karge, Mark Nanson

Ladies Pairs Sue Cook, Alex Jacobs

Triples Mark Smith, Greg Harlow, Nick Brett

Ladies Triples Sian Gordon, Sandy Hazell, Wendy King

Fours Ken Tinkler, Tony Macey, Mark Jones, Andrew Kirtland

Ladies Fours Kelly Jenkins, Kylie Hampton, Pam Garden, Helen Tuohy

Senior Fours Brian Hutchinson, Jim Maddison, Ken Peters, Bill Maddison

 

IRELAND

Singles David Corkhill

Ladies Singles Bernie O’Neill

Junior Singles Gary Kelly

Ladies Junior Singles Erin Smith

Pairs Martin McHugh, Neil Booth

Ladies Pairs Muriel Wilkinson, Barbara Cameron

Triples Stephen Gibson, John McCullough, Michael Merritt

Ladies Triples Vera McCourt, Cliodhna Eadie, Sandra Bailie

Fours Michael Bickerstaff, Ryan Craig, John Boyd, Clifford Craig

Ladies Fours Muriel Wilkinson, Wilma Adair, Olive Paisley, Barbara Cameron

Senior Fours William McCandless, Jim Kane, James Caldwell, Roy McCune

 

SCOTLAND

Singles Robert Grant        

Ladies Singles Julie Forrest

Junior Singles Callum Logan

Ladies Junior Singles Rebecca Campbell

Pairs Andrew Barker, Stuart Cruickshank

Ladies Pairs Julie Sword, Lyn Stein

Triples Craig Paterson, Craig Moss, Paul O’Donnell

Ladies Triples Betty Gibson, Joyce Dickey, Julie Forrest

Fours Mark McGowan, Ian Campbell, Robert Gordon, Robert Grant

Ladies Fours Stacey Laidlaw (Sub), Carol Ashby, Sandra McLeish, Agnes Melrose

Senior Fours Andrew Mitchell, George Taylor, Jim McCracken, David Mitchell

 

WALES

Singles John Roberts

Ladies Singles Laura Thomas

Junior Singles Ross Owen

Ladies Junior Singles Kelly Packwood

Pairs Neil Taylor, Ross Tomlinson

Ladies Pairs Amy Rowan, Wendy Price

Triples Mel Jones, Phil Carpenter, Ross Owen

Ladies Triples Mary Claire McCulloch, Kerry Packwood, Kelly Packwood

Fours Owain Dando, Martin Selway, Ian Henderson, John Tomlinson

Ladies Fours Paula Summerfield, Kay Martin, Wendy Price, Betty Morgan MBE

Senior Fours John Glover, Allan Dempster, Clive Taylor, Bryan Kingdon

 

 

Junior Singles - Jimmy Davidson Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (JSP)

Chris Moore

(England)

10

6

21

Malcolm De Sousa

(Channel Islands)

Monday 14th March 2011

Semi-final

Gary Kelly

(Ireland)

21

3

19

Callum Logan

(Scotland)

Tuesday 15th March 2011

Semi-final

Ross Owen

(Wales)

17

1

21

 

Malcolm De Sousa

(Channel Islands)

Wednesday 16th March 2011

FINAL

Gary Kelly

(Ireland)

13

2

21

Malcolm De Sousa

(Channel Islands)

 

Singles - John Coles Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (SP)

Robert Newman

(England)

14

6

21

Robert Grant

(Scotland)

Monday 14th March 2011

Semi-Final

John Roberts

(Wales)

11

3

21

David Corkhill

(Ireland)

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Ross Davis

(Channel Islands)

7

4

21

Robert Grant

(Scotland)

Wednesday 16th March 2011

FINAL

David Corkhill

(Ireland)


11

1

21

Robert Grant

(Scotland)


 

Pairs - John Gilliland Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (PP)

Neil Karge  &

Mark Nanson

(England)

16

4

15

Martin McHugh &

Neil Booth

(Ireland)

 

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Neil Taylor &

Ross Tomlinson

(Wales)

17

2

18

Dan De La Mare &

Kris Bichard

(Channel Islands)

 

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Andrew Barker &

Stuart Cruickshank

(Scotland)

17

2

15

Neil Karge  &

Mark Nanson

(England)


 

Wednesday 16th March 2011

FINAL

Dan De La Mare &

Kris Bichard

(Channel Islands)

19

3

30

Andrew Barker &

Stuart Cruickshank

(Scotland)

 

 

 

Triples - W. J. Mills Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round  (TP)

Craig Paterson,

Craig Moss &

Paul O'Donnell

(Scotland)

13

1

12

Stephen Gibson,

John McCullough &

Michael Merritt

(Ireland)

Monday 14th March 2011

Semi-Final

Dan De La Mare,

Chris Dyer &

Todd Priaulx

(Channel Islands)

10

3

20

Mel Jones,

Phil Carpenter &

Ross Owen

(Wales)

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Mark Smith,

Greg Harlow &

Nick Brett

(England)

26

6

3

Craig Paterson,

Craig Moss &

Paul O'Donnell

(Scotland)

Wednesday 16th March 2011

Final

Mel Jones,

Phil Carpenter &

Ross Owen

(Wales)

10

4

24

Mark Smith,

Greg Harlow &

Nick Brett

(England)

 

Fours - P. T. Watson Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (FP)

Owen Dando,

Martin Selway,

Ian Henderson &

John Tomlinson

(Wales)

29

1

15

Mark McGowan,

Ian Campbell,

Robert Gordon &

Robert Grant

(Scotland)

Monday 14th March 2011

Semi-Final

Ken Tinkler,

Tony Macey,

Mark Jones &

Andrew Kirtland

(England)

11

5

21

Matt Le Ber,

Dan De La Mare,

Kris Bichard &

Gary Pitschou

(Channel Islands)

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Michael Bickerstaff,

Ryan Craig,

John Boyd &

Clifford Craig

(Ireland)

18

5

16

Owen Dando,

Martin Selway,

Ian Henderson &

John Tomlinson

(Wales)

Wednesday 16th March 2011

Final

Matt Le Ber,

Dan De La Mare,

Kris Bichard &

Gary Pitschou

(Channel Islands)

12

3

23

Michael Bickerstaff,

Ryan Craig,

John Boyd &

Clifford Craig

(Ireland)

 

Over 60 Fours - Brian Davies Trophy

Date

Round

Names

Score

Rink

Score

Names

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (SFP)

John Glover,

Allan Dempster,

Clive Taylor &

Brian Kingdon

(Wales)

21

5

18

Richard Hill,

Dave Lock,

Phil Schofield &

Ken Laine

(Channel Islands)

Monday 14th March 2011

Semi Final

Brian Hutchinson,

Jim Maddison,

Ken Peters &

Bill Maddison

(England)

20

4

13

William McCandless,

Jim Kane,

James Caldwell &

Roy McCune

(Ireland)

Tuesday 15th March 2011

Semi Final

Andrew Mitchell,

George Taylor,

Jim McCracken &

David Mitchell

(Scotland)

11

4

29

John Glover,

Allan Dempster,

Clive Taylor &

Brian Kingdon

(Wales)

Wednesday 16th March 2011

Final

Brian Hutchinson,

Jim Maddison,

Ken Peters &

Bill Maddison

(England)

25

1

5

John Glover,

Allan Dempster,

Clive Taylor &

Brian Kingdon

(Wales)

 

Junior Singles – “Muriel Old” Salver

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (LJSP)

Rebecca Field

(England)

21

6

4

Kelly Packwood

(Wales)

Monday 14th March 2011

Semi-final

Erin Smith

(Ireland)

20

3

21

Lianna Bichard

(Channel Islands)

Tuesday 15th March 2011

Semi-final

Rebecca Campbell

(Scotland)

4

4

21

Rebecca Field

(England)

Wednesday 16th March 2011

FINAL

Lianna Bichard

(Channel Islands)
12

2

21

Rebecca Field

(England)

Singles – Ardrossan Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (LSP)

Carol Ingrouille

(Channel Islands)

21

2

11

Gillian Cliff

(England)

Monday 14th March 2011

Semi-Final

Bernie O'Neill

(Ireland)

21

6

16

Laura Thomas

(Wales)

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Julie Forrest

(Scotland)

21

6

14

Carol Ingrouille

(Channel Islands)

Wednesday 16th March 2011

FINAL

Bernie O'Neill

(Ireland)

11

4

21

Julie Forrest

(Scotland)

Pairs – The Welsh Association Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (LPP)

Amy Rowan &

Wendy Price

(Wales)

14

1

22

Lyndsey Greechan &

Helen Greechan

(Channel Islands)

Monday 14th March 2011

Semi-Final

Julie Sword &

Lyn Stein

(Scotland)

16

5

15

Muriel Wilkinson &

Barbara Cameron

(Ireland)

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Sue Cook &

Alex Jacobs

(England)

18

3

27

Lyndsey Greechan &

Helen Greechan

(Channel Islands)

Wednesday 16th March 2011

FINAL

Julie Sword &

Lyn Stein

(Scotland)

26

6

7

Lyndsey Greechan &

Helen Greechan

(Channel Islands)

Triples – Jubilee Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round  (LTP)

Carole Allen,

Freda Videgrain &

Alison Camacho

(Channel Islands)

16

2

19

Vera McCourt,

Cliodhna Eadie &

Sandra Bailie

(Ireland)

Monday 14th March 2011

Semi-Final

Betty Gibson,

Joyce Dickey &

Julie Forrest

(Scotland)

14

5

13

Sian Gordon,

Sandy Hazell &

Wendy King

(England)

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Mary Claire McCulloch,

Kerry Packwood &

Kelly Packwood

(Wales)

21

3

11

Vera McCourt,

Cliodhna Eadie &

Sandra Bailie

(Ireland)

Wednesday 16th March 2011

Final

Betty Gibson,

Joyce Dickey &

Julie Forrest

(Scotland)

11

6

17

Mary Claire McCulloch,

Kerry Packwood &

Kelly Packwood

(Wales)

 

Fours – The Irish Association Trophy

Date

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 14th March 2011

Preliminary Round (LFP)

Paula Summerfield,

Kay Martin,

Wendy Price &

Betty Morgan MBE

(Wales)

24

3

9

Kelly Jenkins,

Kylie Hampton,

Pam Garden &

Helen Tuohy

(England)

Monday 14th March 2011

Semi-Final

Gwen De La Mare,

Jean Simon,

Sally Paul &

Shirley Petit

(Channel Islands)

10

6

24

Muriel Wilkinson,

Wilma Adair,

Olive Paisley &

Barbara Cameron

(Ireland)

Tuesday 15th March 2011

Semi-Final

Stacey Laidlaw,

Carol Ashby,

Sandra McLeish &

Agnes Melrose

(Scotland)

26

1

11

Paula Summerfield,

Kay Martin,

Wendy Price &

Betty Morgan MBE

(Wales)

Wednesday 16th March 2011

Final

Muriel Wilkinson,

Wilma Adair,

Olive Paisley &

Barbara Cameron

(Ireland)

21

5

8

Stacey Laidlaw,

Carol Ashby,

Sandra McLeish &

Agnes Melrose

(Scotland)



GEDLING TROPHY

.



CHANNEL ISLANDS ENGLAND
IRELAND
SCOTLAND
WALES

.

GENTS Singles 0 0 1 2 0

.


Junior Singles 2 0 1 0 0

.


Pairs 1 0 0 2 0

.


Triples 0 2 0 0 1

.


Fours 1 0 2 0 0

.


Senior Fours 0 2 0 0 1

.

LADIES Singles 0 0 1 2 0

.


Junior Singles 1 2 0 0 0

.


Pairs 1 0 0 2 0

.


Triples 0 0 0 1 2

.


Fours 0 0 2 1 0

.








.


TOTALS
6 6 7 10 4